חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תולדות תשלום אסונות ע"י הביטוח

סיקור הרצאתו של מר יוסי סירוטה, מנכ"ל סוויס רי ישראל בנשף השנתי לציון 150 שנה לסוויס רי בנוכחות בכירי הענף ואורחים מחו"ל
15/01/2014

מר יוסי סירוטה, מנכ"ל סוויס רי ישראל 

ביום 15/1/2014, נערך הנשף השנתי של המבטח סוויס רי בנוכחות המפקחת על הביטוח, הגב' דורית סלינגר,  מנכ"לים של חברת הביטוח בישראל ובכירי הענף. השנה הכנס היה בסימן חגיגות 150 שנה לסוויס רי ונכחו באירוע גם בכירים ומנהלים מסוויס רי, ציריך.

 

הרצאתו המרתקת של מנכ"ל סוויס רי ישראל, יוסי סירוטה, מעבר לסקירת פעילותה של חברת סוויס רי בעולם ובישראל, העניקה לאורחים את התחושה של חיוניות הביטוח כמכשיר פיננסי בכלכלה המודרנית בכלל ואת התפקיד המרכזי אותו ממלאת חברת סוויס רי בתעשיית הביטוח העולמית.

 

המצגת של סירוטה, תחת הכותרת open minds connecting generations"" ובתרגום חופשי "חשיבה חופשית מקשרת דורות", הציגה סקירה מרתקת של פעילות המבטח השוויצרי לאורך השנים ובזמן הנוכחי.

 

המוטו של המצגת :"סוויס רי תמיד שם" ליווה את השקפים הציגו את מעורבותה של החברה בשיקום הרכוש לאחר נזקים כבדים ברחבי תבל, אשר חלקם אף זכו להנצחה בספרות ובקולנוע :

 

רעידת האדמה הגדולה שפקדה את סן פרנציסקו בשנת 1906 – סוויס רי שילמה 4.3 מיליון פרנק שוייצרי, סכום עתק לאתה תקופה בהתחשב בכך שההון העצמי של החברה באותה תקופה עמד על 9.9 מיליון פרנק. תוצאות טובות במהלך השנים הבאות לאחר האסון עזרו לחברה להתמודד עם תשלום הנזקים בהיקף כה רחב.

 

התביעה של הטיטניק בשנת 1912- במצגת הופיע מסמך של החברה המתעד את הנזקים שנגרמו לספינה. גם באסון זה   סוויס רי השתתפה בתשלום הנזקים והצליחה לעמוד בנטל התשלומים.

 

התפרצות השפעת הספרדית בשנת 1918 – שגרמה להידבקות של 1/3 מאוכלוסיית העולם באותה תקופה ולתמותה של 10% עד 20% מבין הנדבקים. העלות למבטח, 1 מיליון פרנק שוויצרי.

 

רעידת האדמה הגדולה בקאנטו יפן בשנת 1923 – רעידת אדמה במגניטודה של 7.9שגרמה לכ 105,000הרוגים, נזק בממדים רחבים שנגרם לערי יפן הגדולות, טוקיו יוקוהומה והסביבה. רעידת האדמה הגדולה ביותר שפקדה את יפן עד לרעידת האדמה שנגרמה לעיר וקיו בשנת 2011. מדובר בנזק מבוטח בסכום של 3.26 מיליארד יאן. סכום שעלה בהרבה על סך הנכסים של חברות ביטוח האש ביפן באותה תקופה.

 

למרות שמבטחי אש ביפן לא היו מחויבים לפי פוליסות הרכוש שלהם לשלם תביעות בשל נזקי רעידת האדמה או אש שפרצה בעקבותיה, הופעל עליהם לחץ לפצות את המבוטחים שנפגעו. המבטחים ביפן, הסכימו בסופו של דבר לשלם למבוטחים בביטוח אש פיצויים בהיקף של 73 מיליון יאן, למרות העובדה שמרבית חברות הביטוח היו רק מסוגלת לעמוד בתשלום הנזקים רק באמצעות הלוואה ממשלת יפן.

 

הלקח שנלמד מרעידת האדמה של סן פרנסיסקו בשנת 1906 הוא שעמימות וחוסר נוסחים סטנדרטיים הובילו לאי וודאות לגבי קיומו של כיסוי ביטוחי. גם מבטחים זרים ומבטחי משנה זרים הוציאו מכלל כיסוי ביטוחי נזקי רעידת אדמה ביפן. עם זאת, רבים מהמבטחים הסכימו להשתתף בתשלום הפיצויים. סוויס רי שילמהבהתנדבות פרמיה של שנה שלימה. בדומה לרעידת האדמה בסן פרנסיסקו, רעידת האדמה הגדולה בקאנטו הראתה עד כמה חשוף היה משק הביטוח היפני שהיה עדיין צעיר לתוצאות של אסון טבע חמור. כך גם נלמד התפקיד החשוב של ביטוח משנה בפיזור סיכונים בינלאומי של אסונות גדולים.

 

הוריקן בטסי בשנת 1965– נגרם נזק בממדים רחבים לחוף הדרומי של ארה"ב. 70 הרוגים ונזקי רכוש במדינות פלורידה, מסיסיפי ולואיזינה שעלו לתעשיית הביטוח 700 מיליון דולר של ארה"ב.

 

הוריקן אנדרו בשנת 1992– עלה לחברת סוויס רי 900 מיליון דולר של ארה"ב.

 

אסון הפיגוע במגדלי התאומים בניו יורק בשנת 2001 – הטרגדיה תרמה להפסד נטו הראשון של קבוצת סוויס רי (165 מיליון פרנק שוויצרי) מאז שנת  1868.

 

הוריקן קתרינה בשנת 2005 - הביא לנזקים הגדולים ביותר מכל אסון טבע בהיסטוריה האנושית. הקף הנזקים נאמד בכ 135 מליארד דולר של ארה"ב מתוכם 71 מיליארד דולר היו מבוטחים. סוויס רי הפסידה בסביבות 1.2 מיליארד דולר אבל הדגישה, כי עמידה בזעזועים מסוג זה היתה ונשארה הליבה העסקית של ביטוח משנה.

 

רעידת האדמה והטסונאמי ביפן בשנת 2011 – עלו לסוויס רי 1 מיליארד דולר של ארה"ב.

 

גם בישראל סוויס רי  היתה מעורבת באסונות ב- 75 שנות פעילותה:

 

אסון התעופה של אל-על באמסטרדם בשנת 1992 – טיסה מספר 1862 של אל-על אסון ביילמר- עלה לסוויס רי 43 מיליון דולר של ארה"ב.

 

אסון התמוטטות התקרה באולמי ורסאי בירושלים בשנת 2001 - עלה לסוויס רי 1 מיליון דולר של ארה"ב.

 

שריפה במסעדת "פקינסין" בדיזנגוף סנטר בתל-אביב בשנת 2001 - עלה לסוויס רי 3 מיליון דולר של ארה"ב.

 

אסון הרכבת רבדים בשנת 2005 - עלה לסוויס רי 3.5 מיליון דולר של ארה"ב.

 

יוסי סירוטה, הדגיש את התמיכה והתמורה של סוויס רי בתחומי הביטוח השונים והדגיש את הקשר החם שבין סוויס רי עם כל חברות הביטוח בארץ בעבר ובהווה.

 

הוצג סרטון קצר שהוכן על ידי סוויס רי העולמית המציג שאלה תמימה "לאן נגיע מחר?" ומדגיש כי  על מנת לשמור על כדור ארץ ירוק יותר על האנושות להשתנות  יחדיו, לנצל טכנולוגיות קיימות ומודלים כלכליים, על מנת להפוך את העתיד שלנו לחיים עשירים מלאים וטובים יותר. רוב בעיותינו תיפתרנה רק ברמה הגלובלי תוך הסתכלות לעתיד.  סוויס רי מעורבת בדיונים ובפעילויות למען העתיד המשותף של כולם. 

 

יוסי סירוטה סיכם את הרצאתו ואמר, כי "כאשר קורה נזק בממדים נרחבים, בדרך כלל, השאלה אינה אם סוויס רי משתתפת בסיכון אלא מהו שיעור ההשתתפות של סוויס רי".

 

עבור לתוכן העמוד