חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אחריותו של קיבוץ לפציעת חבר

הקיבוץ לא הוכיח כי לא ניתן היה לספק בהשקעה סבירה כפפות המונעות דקירה בטיפול בדגים

 

 

ת"א 1944/05 אריאל נ' קיבוץ טירת צבי ואח'

 

ת"א 14472/05 קיבוץ טירת צבי נ' אררט חברה לביטוח בע"מ

 

 

בבית המשפט: השלום בחיפה

 

פסק הדין ניתן ביום: 23 יולי 2009

 

 על ידי: כב' השופטת אריקה פריאל

 

עניינו של פסק הדין: האם זכאי קיבוץ, להשבת הוצאות שהוציא במטרה להיטיב את נזקו של נפגע אשר נמנה עם חבריו?

 

רקע: חבר קיבוץ טירת צבי כאשר נדקר מסנפיר של דג תוך כדי עבודתו בענף המדגה של הקיבוץ ונדבק בחיידק המוכר בשם Vibrio שגרם לזיהום אשר בגינו נותח. למחרת הניתוח, לקה החבר שנפגע בשבץ מוחי שגרם לו לנכות של  100%.

 

בית משפט השלום קיבל את התביעה באופן חלקי וקבע, כי הקיבוץ התרשל בכל הקשור לאירוע הדקירה מסנפיר הדג:

 

" אמנם נכון, מי שעובד עם דגים חיים עלול להידקר. עם זאת,  אין לומר כי סיכון מעין זה מצוי בגדר הסיכונים הטבעיים והרגילים שאין המשפט נועד להגן מפניהם. במקרה דנן סיפק הקיבוץ כפפות גומי פשוטות שלא מנעו חדירת אידרה או סנפירי דגים. יתכן כי כפפות אלו ענו על הצרכים שעה שהדקירה לוותה בכאב או בזיהום מקומי בלבד, אך לא כן כאשר ברור היה כי דקירה עלולה לגרום לנזק משמעותי.

 

בנסיבות אלו, עבר הנטל לקיבוץ להוכיח כי לא התרשל. הקיבוץ לא עמד בנטל זה שכן לא הוכיח כי לא ניתן היה לספק לעובדים כפפות המונעות דקירה בהשקעה כספית סבירה.

 

הפרת חובת הזהירות מקבלת משנה תוקף שעה שמדובר בתובע, קשיש שבעיותיו הבריאותיות היו בידיעת הקיבוץ, שמחובתו היה לוודא כי ניתן להעסיקו בתנאי העבודה ששררו במדגה. "

 

כמו כן נקבע, כי תרומת הזיהום בשל דקירת הדג לגרימת השבץ המוחי מתבטאת בשיעור 30% ועל כן  יש לחייב את הנתבעים בפיצוי חבר הקיבוץ שנפגע על בסיס 30% מהנזק שנגרם לו.

 

לגבי חובת המבטחת נקבע, כי

"השאלה הנה האם עומדת לזכות הקיבוץ עילת תביעה על פיה זכאי לתבוע מאת המבטחת השבת הסכומים שהוציא על מנת לכסות את עלות שהיית התובע בבית הסיעודי. התשובה לכך חיובית. לקיבוץ עילת תביעה נגד המבטחת מכוח עילה חוזית. בין השניים נכרת חוזה הביטוח ומכוחו זכאי הקיבוץ לתגמולי ביטוח המתבטאים הן בפיצוי לו זכאי התובע והן בשיפוי בגין סכומים שהוא עצמו הוציא, מן הסתם מכוח התקנון של הקיבוץ, המחייב  אותו לדאוג לכל מחסורם של החברים בו, כולל עלות טיפול סיעודי. "

 

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

 

עבור לתוכן העמוד