חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

השנים האבודות, פיצוי לפי השכר הממצע

גם אדם בעל כישורים מיוחדים עשוי לנתב אותם למסלול שאין בצדו הכנסה גבוהה אך יש בו משום הגשמה של שאיפות אחרות

 

 

ע"א  9873/06

 

כלל חברה לביטוח בע"מ נגד מיכל פפו

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים

 

 

פסק הדין ניתן ביום: 22.3.2009

 

על ידי: כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין ובהסכמת כבוד השופטת ע' ארבל וכבוד השופט ס' ג'ובראן

 

עניינו של פסק הדין: האם נערה שגילה פחות מ 12 שנה שנפגעה בתאונת דרכים, זכאית לפיצוי גבוה יותר מהפיצוי המבוסס על השכר הממצע במשק וזאת משום שגילתה כשרונות יוצאי דופן לפני הפגיעה?

 

בית המשפט העליון קיבל את ערעורה של חברת הביטוח בעניין מגבלת הפיצוי לפי השכר הממצע במשק וקבע, כי הפיצוי שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי לעניין רכיב זה יתוקן בהתאם.

 

בית המשפט נסמך על פסק הדין שניתן בע"א 9980/06 עיזבון המנוח אטינגר נ' עיריית ירושלים:

"כך למשל, אין לומר כי מי שמצטיין בלימודי המתמטיקה יבחר בהכרח במסלול העיסוק במדעים הריאליים, או כי אדם המצליח בלימודי ההיסטוריה בבית-הספר יבחר להשתכר בבגרותו מחקר העבר"

 

"גם אדם בעל כישורים מיוחדים עשוי לנתב אותם למסלול שאין בצדו הכנסה גבוהה אך יש בו משום הגשמה של שאיפות אחרות, חשובות לא פחות. הצלחה בלימודים בבית-הספר, דרך משל, אינה מגדירה בהכרח סיפור חיים מסויים. יש צורך בנתונים אשר ככלל, מלמדים כי הנפגע, חרף היותו קטין, רכש לו בפועל "היסטוריה תעסוקתית", לאמור, פיתוח כישורים מיוחדים שאינם מאפיינים ילד או ילדה בישראל, באופן רגיל, או שעסק בפועל בעיסוק שעשוי להמשך אל תוך חייו הבוגרים".

 

נקבע, כי המקרה הנדון אינו נופל בתוך אותם המקרים המוכרים כחריגים בהלכה שנפסקה בפרשת אטינגר השנייה לכלל לפיו הפסד ההשתכרות של ניזוק קטין יחושב לפי גובה השכר הממוצע במשק. "זיהוי המקרים החריגים נעוץ בהבדל שבין חריג הנסמך על סיפור חיים תיאורטי לבין זה הנסמך על סיפור חיים שיש לו חיות. כל עוד סיפור החיים התעסוקתי של הקטין טרם החל להיכתב הרי שמכלול האפשרויות התעסוקתיות, שאותו משקף השכר הממוצע במשק, עודנו פתוח לפניו, לטוב או לרע."

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

 

ראו עוד: הפחתת פיצוי בשל השנים האבודות

עבור לתוכן העמוד