חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בית אבות במימון ביטוח רכב חובה

העברת המשיב לבית אבות מאז התאונה ועד קץ תוחלת חייו, הינה מעבר להחזרת המצב לקדמותו

 

 

עא 001201/07

 

כלל חברה לביטוח בע"מ ואבנר איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ נגד עזבון המנוח ויינזילבר קרול ז"ל           

 

בית משפט: המחוזי בבאר שבע

 

פסק הדין ניתן ביום:  15/07/2009

 

ע"י כבוד השופטת:  ש. דברת ובהסכמה של נ.הנדל– ס.נשיא, אב"ד ו א. ואגו- שופט:

 

ענינו של פסק הדין: האם יש לנכות מתגמולי הביטוח לפי פוליסת ביטוח רכב חובה לשהייה בבית אבות של נפגע בן 79 לאור העובדה שמצבו הבריאותי של הנפגע הצדיק שהיה בבית אבות ללא כל קשר למקרה הביטוח?

 

מדובר בערעור וערעור שכנגד על פסק דינו של בימ"ש השלום בבאר-שבע, בו חויבו כלל ואבנר לשלם לנפגע בגין שהות הנפגע בבית אבות במשך תקופה של שלוש שנים. הנפגע נפטר כעבור חודשיים לאחר מתן פסק דינו של בית משפט השלום.

 

הערעור מופנה כנגד חיוב לכלול בפיצוי שהות בבית אבות במשך שלוש שנים בעלות מלאה ובתום תקופה זו ועד סיום תוחלת חייו של הנפגע , ב-1/3 מעלות הדיור בבית האבות.

 

טענות כלל ואבנר :

  1. היעדר קשר סיבתי בין התאונה ותוצאותיה לבין הצורך לשהות בבית האבות בשל מצבו הרפואי של הנפגע התאונה ובשל העובדה שלא מונה ולא התבקש מינויו של מומחה שיקומי, כדי שיקבע את צרכיו.
  2. בתשלום החודשי לבית האבות נכללו גם הוצאות שונות כגון בגין ארנונה, מים, חשמל, נקיון, גיהוץ כביסה, עבודות משק בית ועוד, כאשר הוצאות אלה נחסכות ע"י הנפגע בעת שהותו בבית האבות.
  3. סכומים שנפסקו לגבי עזרת הזולת ומיטיבים למיניהם כמו גם בגין נסיעות והוצאות רפואיות מבלי שהוכחו תוך התעלמות מעדות המומחים בדבר העזרה הניתנת ע"י מל"ל.
  4. לא היה מקום לפסוק פיצוי בגין הפסד השתכרות, לאור גילו ומצבו הרפואי של המשיב טרם התאונה.

 

בית המשפט קיבל את הערעור של כלל ואבנר לעניין מימון בית האבות וקבע, כי:

"מטרת דיני הנזיקין, כידוע, להחזיר המצב לקדמותו. אין המטרה לשפר את מצב הנפגע לעומת מצבו טרם התאונה, העברת המשיב למגורים בבית אבות מאז התאונה ועד קץ תוחלת חייו, הינה מעבר להחזרת המצב לקדמותו."

             

הפיצוי הופחת מסך 634,116  ₪ לכדי 345,932 ₪

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

   

 

 

עבור לתוכן העמוד