חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

זוכר או לא זוכר את האירוע? זאת השאלה

השופט קבע, כי גם אם קיימת בעיית זיכרון, על התובע להוכיח את תביעתו ברמה הנדרשת במשפט אזרחי

 

 

א  004381/05

 

נעים רחמים נגד מנורה חברה לביטוח בע"מ

 

בית משפט: השלום באר שבע

 

פסק הדין ניתן ביום:  26/08/2009

 

על ידי כב' השופט: עידו רוזין

 

עניינו של פסק הדין: האם האירוע בו נחבל המבוטח לטענתו בראשו, כאשר איש מלבדו לא היה עד לאירוע, שכתוצאה ממנו טוען המבוטח שקיימת לו בעיית זיכרון, מהווה תאונת דרכים?

 

רקע: המקרה הנדון הוא מקרה מיוחד בו לאור בעיית הזיכרון הנטענת קיים למבוטח התובע את חברת הביטוח קושי ראייתי להוכיח את תביעתו

 

בית המשפט דחה את התביעה בשל העובדה שהתובע לא הוכיח את התרחשותה של "תאונת דרכים" כמשמעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים המוגדרת בחוק כ "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה."

 

המבוטח טען, כי האירוע התרחש "בדרך חזרה מהעבודה בתהליך העצירה ליד הבית, נחבט ראשו של בדפנות המשאית, ובהמשך נפל מן המשאית לקרקע" .

 

המבוטח פנה לקבלת טיפול רפואי רק כעבור שלושה ימים מיום הנפילה ובמועד הנפילה לא איבד את הכרתו.

 

בין השאלות שנבחנו על ידי בית המשפט:

קיומה של "בעיית זיכרון" אצל המבוטח התובע – השופט קבע, כי לא הוכח שלמבוטח קיימת בעיית זיכרון וגם אילו היתה קיימת בעיית זיכרון, אין בכך כדי לפטור את המבוטח מלהוכיח את תביעתו ברמה הנדרשת במשפט אזרחי.

 

הנסיבות בהן התרחשה התאונה – השופט מצא, כי אין הגיון בטענה של המבוטח, כי הוא נחבל בתוך המשאית, בהתחשב בכך התאונה התרחשה ברחבת חנייה.

 

 

 

אזכור וציטוט פסיקה:

 

 

ע"א 3056/99 רועי שטרן נ' המרכז הרפואי על שם חיים שיבא – לעניין תפקיד המומחה הרפואי הינו "להעמיד לרשות בית המשפט את הידע, הנתונים והעובדות בתחום בו נדרשת מומחיות, וזאת על מנת לסייע לבית המשפט בגיבושה של המסקנה המשפטית הנכונה". ראו לעניין פ"ד נו(2), 936 ,בעמ' 950-951.

 

ע"א 46/77 בוכוולד נ. בנק ברקליס דיסקונט בע"מ וע"א 5293/90 בנק הפועלים בע"מ נ' שאול רחמים בע"מ - בית המשפט הוא זה שמחליט אם לתת אמון בחוות דעתו של המומחה, איזה משקל יש לייחס לה, ומהי המסקנה הסופית העולה משקלול חוות דעת זו עם שאר הראיות שבתיק.

 

לפסק הדין המלא באתר הרשות השופטת

עבור לתוכן העמוד