חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פנסיית שאירים לעומת הפנסיה של המנוחה

יש לצאת מנקודת הנחה שהמנוחה הייתה מקבלת את הפנסיה למשך מלוא תוחלת חייה, אך מביא בחשבון הסכום המשולם לאלמן

 

 

א  002487/06

 

קפלינסקי אליעזר ואח' נגד מגדל חברה לביטוח בע"מ

 

בית משפט: בית משפט השלום ירושלים

 

פסק הדין ניתן ביום: 07/02/2010

 

על ידי כבוד השופט: א' דראל

 

עניינו של פסק הדין: כיצד יש לחשב את הפיצוי המגיע לאלמן לפי חוק הפלת"ד בשל מותה של אשתו בתאונות דרכים בסעיף פנסיית השארים המשולמת לאלמן (שהוא היורש היחיד), לעומת הפנסיה שהייתה משולמת לאשתו המנוחה עד ליום לפטירתה.האם יש לנכות את פנסיית השאירים מתוך כספי הפיצוי הנפסקים לאלמן או שיש לראותה כסכום שבו יש להפחית את הפנסיה שהייתה המנוחה מקבלת לולא הפטירה?

 

רקע: מדובר בתביעתו של פרופ' אליעזר קפלינסקי ששכל את אשתו, פרופ' נעמי קפלינסקי ז"ל, בתאונת דרכים בה קיפח את חייו גם אחד מילדיהם של בני הזוג, בועז ז"ל. נושא התביעה הוא הפיצוי המגיע לתובעים כיורשיו של עיזבון המנוחה וכמי שהיו תלויים בה. תביעתו של האלמן היא תביעתו כיורש העיזבון. תביעתם של יורשיו שלהבן בועז ושל איריס הן תביעות תלויים. התובעים טענו, כי המנוחה הייתה עתידה לעבוד ולהשתכר מספר שנים לאחר הפטירה עד הגיעה לגיל 75 וכי היא ובעלה, אליעזר, היו תומכים בשניים מילדיהם: בועז המנוח ואסתר. חברת הביטוח חלקה על ההנחה לפיה המנוחה היתה ממשיכה להשתכר יותר משילוש השכר הממצע במשק לאחר הגיעה לגיל 70 .

 

בית המשפט מצא, כי החישוב הנכון הוא זה, היוצא מנקודת הנחה שהמנוחה הייתה מקבלת את הפנסיה למשך מלוא תוחלת חייה, אולם מביא בחשבון ניכוי של הסכום המשולם לאלמן כפנסיית שארים בעקבות מותה של אשתו, גם אם משמעותו נגיסה משמעותית בסכום הפיצוי נוכח ההשלכות שיש למגבלת שילוש השכר הממוצע במשק.

 

אזכור פסיקה:

ת.א. (י"ם) 6349/04  עזבון המנוח ח' א' נ' א' א' ומנורה

ת.א. (י"ם)  708/94  עזבון המנוח חנוך קורן נ' המגן חברה לביטוח

ת.א. (ב"ש) 4289/05 עזבון המנוח מרדכי שחר ז"ל נ' גולן לוי

ע"א 7942/99 עזבון המנוח צבי אבני נ' ישיר איי די איי חברה לביטוח

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

עבור לתוכן העמוד