חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שיפור הטיפול בנפגעי תאונות דרכים באמצעות כונני התגובה המיידית של מגן-דוד-אדום

מטרת המחקר לשפר את איכות הטיפול - התגובה לאירוע והטיפול הרפואי - שנותנים הכוננים לאירועים של תאונות דרכים

המחקר פורסם בתאריך 21/08/2019
21/08/2019


החוקרים:
ד"ר יובל ביתן, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
ד"ר אלי יפה, מגן-דוד-אדום

המחקר נערך בחסות קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח בישראל

תקציר:

כונני התגובה המיידית של מגן-דוד-אדום הם אנשי הרפואה הראשונים שמגיעים לנפגעי תאונות דרכים. קיצור זמני התגובה, ושיפור איכות הטיפול הרפואי עשויים להקטין את הפגיעה בנפגעי תאונות אלו. המחקר שנערך ב- 2018-2016 בחן את מערך הכוננים בשלושה מימדים – המוטיבציה של הכוננים, הציוד בו הם משתמשים, ופריסת הכוחות.

ממצאי המחקר על המוטיבציה מראים כי הכוננים מראים נאמנות ומחויבות גבוה, וכי הם מבינים את החשיבות הרבה בפעילות שלהם, ואף רואים בכך שליחות. הקדשת תשומת לב ושיפור תנאי הפעולה שלהם עשויים לגרום להיענות גדולה עוד יותר, ולמחויבות לאורך זמן.

ממצאי המחקר על הציוד בו עושים הכוננים שימוש הראה שערכה שתהיה מורכבת מווסט הכולל ציוד חירום מיידי, ותיק גב עם ערכות בו מסודרים פריטי הציוד לפי נושאים, עשוי לשפר את פעולת הכוננים במענה לתאונות דרכים.

בחינת תוצרי המודל והסימולציה לפריסת האופנועים כחלק מפעילות מד''א מראה כי פריסה נכונה תתרום באופן משמעותי להפחתת זמן התגובה לאירועים רפואיים.  בסימולציה אשר בחנה את תוצרי המודל על נתוני מרחב ירושלים, נמצא כי בהצבת חמישה אופנועים במקומות המומלצים יופחת זמן התגובה הממוצע במרחב בשיעור של 16.1% ויחול שיפור בזמן התגובה ב-34.1%  מהאירועים במרחב. בניית המודל נעשתה באופן המאפשר גמישות בכמות האופנועים המוצבים ובחתכי זמן ומיקום שונים, על מנת להוות כלי המאפשר תכנון ומדידת ההשפעה של האפשרויות השונות לשימוש באופנועים אשר עומדות בפני הארגון.

 

ד"ר יובל ביתן

ד"ר אלי יפה

 

 

עבור לתוכן העמוד