חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר חדשני בתחום: נהיגה בטוחה לאחר ניתוח לב פתוח

מטרת המחקר לקבוע פרמטרים מדידים היכולים לסייע בקביעת זמן החזרה האופטימלי לנהיגה לאחר ניתוח לב פתוח

המחקר פורסם ב-12/01/2020
12/01/2020

 

החוקרים:
פרופסור דן ערבות
דר' ירון ברק

המחקר נערך בחסות קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח בישראל

 

 

מתוך המחקר:

 

דיון


מחקר זה הינו מחקר חדשני בתחום. מחקר זה בוחן את יכולת הנהיגה של חולים לאחר ניתוח מעקפים. החולים נבדקים באחת משתי נקודות הזמן לאחר הניתוח ומוערכים הן בעזרת סימולציה והן בעזרת שאלונים ותצפית של מאבחנת. מניתוח שאלוני המחקר ניתן להסיק את המסקנות הבאות:


שאלון הרגלי והיסטורית נהיגה (1) כלל ארבעה נושאים - שכיחות הנהיגה, ציון בנהיגה, ביטחון בנהיגה ותגובה לתרחישים שונים בעת נהיגה. ניתן לראות שהמטופלים מרגישים בטוחים יותר בנהיגה שלהם ומעריכים את עצמם כנהגים טובים יותר שלושה חודשים לאחר הניתוח בהשוואה לנקודת הזמן של שבועיים לאחר הניתוח. בנוסף המטופלים מעידים על עצמם שהם מסוגלים להגיב טוב יותר לתרחישים שונים בזמן הנהיגה לאחר שלושה חודשים.

  

משאלון איכות חיים - ( SF36 (2)) אנו יכולים להסיק על מצבו הנפשי והפיזי של המטופל. ניתן לראות כי המטופלים מרגישים פחות מוגבלים ומעידים על עצמם שהם מסוגלים לבצע יותר פעולות פיזיות. בנוסף, הם מרגישים פחות מוגבלים בעקבות מצבם הנפשי ויותר אנרגטיים לאחר שלושה חודשים. נתון נוסף הוא העובדה שהם יותר פעילים חברתית לאחר שלושה חודשים ופחות מופרעים מהכאב.

 

נתונים תומכים נוספים ניתן ללמוד מתצפית המאבחנת על הנבדק בזמן הסימולציה (3). לפי תצפית זו ניתן לראות שיפור משמעותי, הן ביכולת השימוש הפיזי בסימולטור עצמו (שימוש בהגה ובדוושות) והן בתגובות הגוף של הנבדק (הסטת מבט, תזוזות גו ויד, קול). יש לציין כי חל שיפור גם במידת ההתרשמות הכללית של המאבחנת מיכולות הנבדק לאחר שלושה חודשים.


לסיום, ציון הסימולטור (4) המשוכלל עולה בקנה אחד עם כל הנתונים עד כה. לפי השכלול שלנו קיים יחס ישר בין כמות עבירות התנועה לבין הציון הסופי. ניתן לראות שהנבדקים בנקודת הזמן של שלושה חודשים מבצעים פחות עבירות תנועה ביחס לנבדקים שבועיים לאחר הניתוח (p=0.04). הבדל זה מובהק סטטיסטית. כאשר מתבוננים בהבדלים שבין נבדקים בנקודת זמן של שלושה חודשים לבין הביקורת ניתן לראות שאין הבדל סטטיסטי, כלומר, ניתן להסיק שלאחר שלושה חודשים בטוח לחזור לנהיגה.

 

מסקנות והמלצות המחקר


מטרתו של מחקר זה הייתה ליצור הנחיות בטיחות בנהיגה לחולים לאחר ניתוח לב פתוח בנוגע לחזרה לנהיגה. מניתוח נתוני מחקר זה אנו יכולים להסיק כי בטוח יותר לחזור לנהיגה לאחר שלושה חודשים. מסקנה זו מבוססת הן מתחושה אישית של המטופלים (שאלונים עליהם המטופל ענה באופן אישי) והן מנתוני המחקר האובייקטיבים (סימולציה ותצפית). חשוב לציין כי מחקר זה הינו פורץ דרך בתחומו ויהווה בסיס להנחיות לאחר ניתוח לב בכלל העולם ובישראל בפרט.

 

 

 

 

 פרופסור דן ערבות   דר' ירון ברק 
 פרופסור דן ערבות  דר' ירון ברק


 

 

עבור לתוכן העמוד