חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

התמודדות עם סוגיית אופנוענים ללא ביטוח חובה בארה"ב

החוקים המיוחדים של כל מדינה בארה"ב קובעים את גבול האחריות המינימאלי של הביטוח וגם בטחונות נוספים על מנת להבטיח את התשלום שבו יחויבו הנהגים לפצות בשל נזקים שנגרמו עקב רשלנותם
11/04/2016

 

לפי פרסום של III(INSURANCE INFORMATION INSTITUTE)  מחודש אפריל 2016, בחינה של נתוני ביטוח אחריות בגין השימוש באופנועים שהוא ביטוח חובה במרבית מדינות ארה"ב מראה על שיעור לא מבוטל של אופנוענים שאינם מבוטחים בביטוח חובה.

שיעור האופנוענים שאינם מבוטחים ברחבי ארה"ב בשנת 2012 הגיע עד לכדי שיעור המוערך ב 12.6%. לגבי שנים מאוחרות יותר, לא ניתן לקבל מידע בקנה מידה ארצי.

סוגיית האופנוענים שאינם מבוטחים משתנה ממדינה למדינה. כך למשל בשנת 2009, רשמה מדינת מיסיסיפי את השיעור הגבוה ביותר של 28% ומדינת מסצ'וסטס רשמה את השיעור הנמוך ביותר, 4.5%.

מחלקת הביטוח של מדינת ארה"ב וחברות הביטוח בארה"ב נוקטות באמצעים חדשים על מנת להיאבק בתופעה. בין השאר כוללים הצעדים שימוש באמצעים אלקטרוניים על מנת לוודא באופן מידי את קיומו של ביטוח חובה לרכב וזאת בנוסף לדרישה להציג תעודת ביטוח חובה לרכב בחלק מהמדינות.

ביטוח החובה בארה"ב משלם בעבור נזקים שנגרמו לצד שלישי באחריותו של המבוטח. התשלום כולל פיצוי בעבור הוצאות רפואיות ותיקון הרכב של הצד השלישי.

החוקים של כל מדינה קובעים את גבול האחריות המינימאלי של הביטוח וגם בטחונות נוספים על מנת להבטיח את התשלום שבו יחויבו הנהגים לפצות בשל נזקים שנגרמו עקב רשלנותם. גבולות האחריות המזעריים יכולים לעמוד גם על עשרות בודדות של אלפי דולרים.

התובע הכללי בארה"ב תמך בביטוח חובה לרכב ופועל ליישום החוקים במדינות ארה"ב.

בניו המפשייר, אין חובה לביטוח אופנוענים. הדרישה היא שנהגים יציגו קרנות בהיקף הולם במקרה של אירוע תאונה שתתחרש "באשמתם".

במדינת וירג'יניה נדרש ביטוח או לחילופין רישום הרכב כבלתי מבוטח תמורת תשלום נכבד.

ביטוח חובה לאופנוענים בארה"ב קיים בכל המדינות למעט: הוואי, מונטנה, ניו המפשייר וושינגטון.

חוקי מרבית המדינות כוללים הוראות שהוכיחו את יעילותם בהפחתת מספר הנהגים שאינם מבוטחים בביטוח חובה.

קיימים נהגים שאינם מסוגלים לשלם בעבור ביטוח החובה ונהגים בעלי הרשעות בגין עבירות תנועה ותאונות דרכים אינם רוצים לשלם את המחיר הגבוה שנדרש מהם בעבור הביטוח בשל נהיגתם הגרועה.

למעשה נרשמה ירידה מתונה במהלך השנים בשיעור האופנוענים שאינם מבוטחים שירד מכדי 13.8% בשנת 2009 לכדי 12.6% בשנת 2012. נתון שהוכיח את כדאיות ההשקעה באיתור האופנוענים שאינם מבוטחים.

לפי המחקר של וועדת המחקרים של הביטוח Insurance Research Council (IRC) , הערכת מספר האופנועים שאינם מבוטחים נעשתה בהסתמך על נתוני תביעות בשימוש שיעור הנפגעים על ידי אופנוענים שלא היו מבוטחים.

השימוש בטכנולוגיה מאפשר איתור קיומו של ביטוח חובה לפי רישומי מבוטחים אותם מחויבות חברות הביטוח להחזיק באמצעות מפעיל מאגר מידע חיצוני ומאובטח. גישה של מבוטחים לפוליסות ביטוח במאגר חיצוני עשויה לסייע להם במקרה של אובדן תיעוד בשל אסונות טבע וגם מאפשרת חידוש הביטוח בכל עת תוך שימוש בטלפנים חכמים או מחשבי לוח.

עבור לתוכן העמוד