חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מודל עסקי בחו"ל: חיוב מבטחים בעלות התרופות לפי הצלחת הטיפול

כאשר יעילות הטיפול אינה ברורה ומוטלת בספק, הרי שמדיניות חלוקת הסיכון עם חברת התרופות אמורה ליצור אמון ביחסים שבין היצרן וחברת הביטוח שמממנת את הטיפול הרפואי לגבי יעילות המוצרים
25/07/2016

 

חברת התרופות העולמית נוברטיס שבסיסה בשוויץ, משיקה בשנים האחרונות שיטת שיווק חדישה של תרופות לפי בסיס הצלחה הנקראת risk sharing .

לפי שיטה זו הושקו תרופות חדשות במחיר מוזל ללקוחות אשר התחייבו לשלם את המחיר המלא במקרה של הצלחת הטיפול. כך למשל פורסם לפני שנה, כי החברה הציעה תשלום על בסיס הצלחה למימון עלות של תרופה לאי ספיקת לב

בנוסף נערכו הסכמים עם מספר מבטחים בארה"ב המבוססים באופן מלא על תשלום לפי הצלחת הטיפול. מודל התשלום נגזר בשל עלותן היקרה של תרופות (בעיקר התרפות החדישות לטיפול בסרטן) העשוי להגיע לכדי עשרות אלפי דולרים לחודש.

כאשר יעילות הטיפול אינה ברורה ומוטלת בספק, הרי שמדיניות חלוקת הסיכון עם חברת התרופות אמורה ליצור אמון ביחסים שבין היצרן וחברת הביטוח שמממנת את הטיפול הרפואי לגבי יעילות המוצרים.

ד"ר ברונו סטריגיני, מנכ"ל נוברטיס אונקולוגיה, התראיין בתחילת חודש יולי 2016 לכתב העת כלכליסט והביע את אמונו ביעילות המוצרים של חברתו אשר לדבריו, נבחנו בניסויים קליניים, והוכיחו יעילות רפואית ובטיחות.

שיטת חלוקת הסיכון נראית על פניה כמצב של פתרון אופטימלי הן לחולים המבוטחים והן לחברות הביטוח. מצד שני בבלוג שפורסם באתר של מדיקס, הוצגו מספר שאלות שמן הראוי ליתן עליהן את הדעת, כמו למשל האם החולים שיצליחו להבריא באמצעות התרופות או חברות הביטוח שביטחו את אותם חולים יממנו את עלות הטיפול שלא הצליח בחולים אחרים או שרווחי החברה יפחתו? שאלה נוספת שעלתה היא לגבי הגדרתה של הצלחת הטיפול בכל הקשור בחולים במחלות קשות האם הפוגה או הארכת תוחלת החיים בחודש תיחשב כהצלחה? מנהלי החברה מסרו, כי הם רואים הצלחה במקרה שבו התוצאות בקרב החולים יהיו ברמת ההצלחה של המחקרים הקליניים בתרופה.

מנהל החברה, דוד אפשטיין אמר לפני כשנה בראיון לרויטרס, כי  חלוקת הסיכון בביטוח בריאות, מאפשרת ללקוחות לקבל שירות דומה שניתן לקבל לגבי מוצרי צריכה אחרים:"כאשר אתה קונה מוצרים אחרים שאינם עובדים באפשרותך למסור אותם לספק ולקבל את כספך בחזרה. התעשייה שלנו היא קצת ייחודית משום המסורת של התעשייה כך שגם כאשר התרופה אינה עובדת היצרן עדיין מקבל תשלום בעבור התרופה."

.

עבור לתוכן העמוד