חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

רק 1% מבין ניזוקי רעידת האדמה באיטליה רכש ביטוח

השפעתן של רעידות אדמה קשות על עולם הביטוח נמדדת בראש ובראשונה במידת החשיפה של המבטחים לנזקים המבוטחים מתוך כלל הנזקים שנגרמו
28/08/2016

 

ביום 24/8/2016 פקדה את מרכז איטליה רעידת האדמה בעצמה של 6.2 והביאה להרס מוחלט של בתים, כבישים, גשרים, עיירות וכפרים. מניין מספר האבדות בנפש עולה מדי יום ובמועד כתיבת שורות אלו עומד על 290 הרוגים.  למרות שמדובר על הרס ואובדן רכוש בהיקפים נרחבים נראה, כי השפעתה של רעידת האדמה על חברות הביטוח הישיר וחברות ביטוח המשנה בעולם לא תהיה דרמטית, כפי שניתן היה לחשוב בהתחלה וזאת בשל העובדה שרק מיעוט מבין הנפגעים דאג לרכוש לעצמו ביטוח רכוש כנגד סיכון רעידת אדמה.

ההערכה הקיימת היא ששיעור המבוטחים באזור שנפגע כנגד רעידת אדמה אינו מגיע אפילו לכדי אחוז אחד, כך שמצד אחד חברות הביטוח לא רשמו הפסדים כבדים אולם מאידך גיסא מרבית הנפגעים, אם לא כולם נותרו חסרי כל וללא ביטוח.

באיטליה, בדומה לישראל, ביטוח כנגד סיכון רעידת אדמה הוא ביטוח רשות ואינו מהווה ביטוח חובה. נראה, כי האסון שפקד את איטליה בעקבות רעידת האדמה האחרונה העלה מחדש על סדר היום של השיח הציבורי במדינה את הצורך לחייב את האזרחים בביטוח חובה כנגד סיכון זה.

תושבי איטליה, אינם חוששים מפני סיכון רעידת אדמה למרות חשיפתם היומית לסיכון זה השכיח במדינתם שחלקים נרחבים ממנה נמנים עם האזורים המועדים ביותר בעולם לרעידות אדמה. התושבים אינם מבטחים את עצמם כנגד אסונות טבע "באופן מסורתי" ולמעשה מסתמכים על  המדינה, ומצפים ממנה כי תישא בחלק הארי של עלויות שיקום נזקי ההריסות שנגרמו על ידי רעידת האדמה.

ממשלת איטליה, טרם אמדה את הנזקים שנגרמו, אולם שר התשתיות גרציאנו דלריו  אמר יומיים לאחר התרחשותה של רעידת האדמה, כי הוא מעריך שעלויות השיקום לא יגיעו לכדי סכום של 14 מיליארד יורו (16 מיליארד דולר), שהוא סכום עלות עבודות שיקום בו נשאה ממשלת איטליה בעקבות רעידת שהחריבה בשנת 2009 את העיר הסמוכה ל'אקווילה.

למרות שבעיירות ובכפרים נמצא רכוש בערכים מעט גבוהים יותר מאשר הרכוש של הכפריים העניים שניזוקו, המבטחים באיטליה ישאו רק בחלק מוגבל מעלות הנזקים בשל היותם של נכסים רבים ובתי מגורים חסרי ביטוח כנגד סיכון רעידת אדמה.

מטעם איגוד המבטחים באיטליה, ANIA , נמסר, כי ההערכה לגבי שיעור הנזקים המבוטחים מתוך כלל הנזקים שנגרמו בשל רעידת האדמה שהחריבה כ 33 מיליון בתים פרטיים, עומד על פחות מאחוז אחד.

בנוסף נמסר מטעם איגוד המבטחים באיטליה, כי כשני שלישים מהשטחים המוניציפאליים במדינה נמצאים באזורים המועדים לרעידות אדמה כאשר מרבית הבתים אינם מוגנים כנגד סיכון רעידת אדמה.

חשיפת המבטח הגדול ביותר של איטליה אסקורציוני ג'נראלי, אשר נשא בתשלום תביעות בסכום של  יותר מ -100 מיליון יורו בעקבות רעידת האדמה שאירעה בשנת 2009 בל'אקווילה, נאמדת כיום בסביבות סכום של 20 מיליון יורו, לפי מומחי ביטוח באיטליה.

רבים מבתים שנפגעו שוכנים בעיירות נמצאים במרחק רב מהערים הגדולות והם שייכים ברובם הגדול לאזרחים קשישים החיים מקצבת פנסיה מינימלית ואין באפשרותם לשאת בעלות ביטוח הרכוש כנגד סיכון רעישת אדמה.

 

__________________________________________________________________

ראו מחקרים שנעשו בתמיכת קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח:

הערכת נזקי רעידות אדמה לבניינים באמצעות מודל בניין ממוחשב וסריקות לייזר

קרינת ULF כסמן מקדים לרעידות אדמה  ULF Precursors of Seismic Activity

עבור לתוכן העמוד