חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חובת הגילוי של המבוטח בביטוח סיעודי

אילו המבטח היה מודע לפרטים שלא נמסרו הוא לא היה מתקשר עם המבוטחת בחוזה ביטוח סעודי ועל כן זכותו לבטל הביטוח

 

א  008248/05

 

חנה נווה נגד הראל חברה לביטוח

 

בבית המשפט: השלום ירושלים

 

פסק הדין ניתן ביום: 23/04/2009

 

על ידי כב' השופט: כרמי מוסק, סגן נשיא

עניינו של פסק הדין: האם היה על המבוטחת לגלות למבטחת המועד ההתקשרות, כי היא סובלת מדימנציה מתקדמת וכי נמצא ממצא ניווני במוח באותה בדיקת סי.טי?

 אין מחלוקת כי בעת עריכת הפוליסה הייתה התובעת בריאה יחסית והיא תפקדה בכוחות עצמה, אם כי, כפי שיוברר בהמשך, סבלה מבעיות של ירידה בזיכרון, וכן עברה בדיקות שונות.

 

המבוטחת אובחנה כסובלת ממחלת האלצהיימר שלוש שנים לאחר עריכת הפוליסה. חברת הביטוח דחתה את התביעה בטענה שהמבוטחת העלימה מידע רפואי הקשור בין היתר בבעיות זיכרון מהן סבלה במשך חמש שנים וטופלה בתרופות.

 

הצדדים התמקדו בשאלה אם המבוטחת סבלה מבעיות של הפרעת זיכרון המעידות על מחלה קודם לעריכת הפוליסה ואם הייתה מודעת לבעיות זיכרון אלה, ויכלה להבין או לדעת כי מדובר בבעיה רפואית שעליה להצהיר בשאלון אותו מילאה.

 

"לפיכך, אינני סבור כי מדובר "בגילוי יזום" שהיה על התובעת לעשות, אלא בגילוי נאות של המצב הרפואי כפי שמתחייב מתשובה כנה לשאלה 7 בהצהרת הבריאות, וכן לשאלה 17 העוסקת במחלות גם במחלות ניווניות. "

 

התביעה של המבוטחת נגד חברת הביטוח נדחתה לאחר שבית המשפט מצא, כי המבוטחת לא עמדה התובעת בחובת הגילוי הנאות והכנה המוטלת עליה על פי סעיף 6(א) לחוק. אילו חברת הביטוח הייתה מודעת לפרטים שלא נמסרו לה, לא הייתה עורכת חוזה ביטוח סעודי עם התובעת, ועל כן לחברת הביטוח זכות לבטל את חוזה הביטוח.

  

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת. 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד