חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אחריותו של הרוכב על סוס אינה אוטומטית

רכיבה על סוס אין פירושה אחריות מוחלטת למעשי הסוס. אין היא כשלעצמה מקימה חובת זהירות הרוכב להתנהגות הסוס

 

 

א  039890/06

 

יאמין יוסי נגד שירביט חברה לביטוח בע"מ וג'רבי רפי

 

בית משפט: השלום תל אביב-יפו

 

פסק הדין ניתן  ביום: 27/04/2009

 

על ידי כב' השופט: אברהם קסירר

 

עניינו של פסק הדין: האם בעליה של סוסה שפגעה תוך כדי רכיבה בסוסה אחרת ומבטחו חבים על פי פקודת הנזיקין בשיפוי של בעל הסוסה שנפגעה פגיעה קשה אשר הביאה למותה?

 

התביעה נגד הרוכב ומבטחו נדחתה.

 

מנימוקי הדחיה:

 

"הרכיבה והאירוע נשוא התובענה התרחשו בשטח פתוח, האירוע לא התרחש במקום / בשטח בו יש להטיל על הנתבע 2 אחריות (כבעל מקרקעין או אחר) ולא מצאתי בסיס לקבוע שקיימת רשלנות של הנתבע 2 כרוכב שסוסתו בעטה בסוסה אחרת תוך כדי רכיבה זו לצד זו וגרמה לה נזק. לא הונח בסיס בעובדה לקביעת סיבה להתנהגות הסוסה הבועטת או תרומה (ודאי לא אשם) של הרוכב.

 

לא הוכחה מהות חובת הזהירות לענייננו, בין בהתייחס לסוסה הפוגעת ובין בהתייחס לרוכב עליה שהוא גם בעליה – ולא להפרתה של חובה שכזו. לא הונח בסיס עובדתי או משפטי לקבוע כי הנתבע 2, אשר רכב על סוסתו בטיול משותף עם אחיו של התובע אשר רכב על סוסתו של התובע, התרשל בנסיבות האירוע וכי הוא חב בחובת זהירות קונקרטית בנסיבות.

 

שוכנעתי להעדיף טענת הנתבעים לפיה רכיבה על גבי סוס אין פירושה אחריות מוחלטת למעשי הסוס. אין היא כשלעצמה מקימה חובת זהירות של הרוכב להתנהגות הסוס עליו הוא רוכב כלפי כולי עלמא, ודאי לא כלפי סוס אחר תוך כדי רכיבה ברשות הציבור, זאת במקום בו לא מיוחסת לרוכב או לבעל הסוס התנהגות רשלנית ובוודאי כאשר התנהגות שכזו לא הוכחה."

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת. 

 

עבור לתוכן העמוד