חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אחריות המעביד כלפי המנהל בשל מחדליו

נקבע, כי הנפגע (המערער) אינו זכאי לפיצויים מחברת הביטוח הואיל ומקרה הביטוח (פציעתו), נובע ממעשה או ממחדל שלו עצמו

 

 

עא 2342/08

 

בית משפט: המחוזי בירושלים

 

מרדכי לוי נגד אררט-כלל חברה לביטוח בע"מ

 

פסק הדין ניתן  ביום: 15/01/2009

 

על ידי כב' השופט:  משה דרורי ובהסכמת כב' השופטים צבי סגל - סגן נשיא ויורם נועם

 

עניינו של פסק הדין: האם יש לקבל את הערעור על פסיקת השלום אשר קבע, בין היתר, כי המבטח אינו אחראי לפי ביטוח חבות המעבידים כלפי מנהלים בעלי שליטה שהם עובדים שכירים בשל מקרה ביטוח הנובע ממעשה או מחדל של הנפגע עצמו (כאשר הפוליסה קובעת במפורש, כי מקרה מסוג זה אינו מבוטח)?

 

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וחייב את המערער בהוצאות לאחר שבחן את הסוגיות הבאות:

 

האם הייתה רשלנות של המעביד - נקבע, כי גם אם יש רשלנות כלשהי של המעביד, היא לא הוכחה, כלל ועיקר,"רשלנות כזו – הרי מאחר והמערער והחברה, חד הם, לא תועיל למערער שבפניי החזרת התיק לבית המשפט השלום, כי תביעתו שלו – תידחה, בכל מקרה."עמדת השופט היא שאין צורך כלל לקבוע נהלי בטיחות או כללי עבודה מורכבים ומסובכים, לפעולה הפשוטה של חיתוך חוט הברזל. לכן, אין כל בסיס לטענות המערער, גם בנקודה זו.

 

הזהות שבין המערער לחברה -  נקבע, כי הנפגע (המערער)  אינו זכאי לפיצויים מחברת הביטוח הואיל ומקרה הביטוח (פציעתו), נובע ממעשה או ממחדל שלו עצמו.

 

ציטוט מפסק הדין: " הרושם שהתקבל מעיון בתיק זה, הוא כי התובע בחר בדרך עקלקלה של "תביעה עצמית", כדי לתבוע, למעשה, את חברת הביטוח, בניגוד לתנאי הפוליסה. לאחר שבית משפט קמא התרשם, כי התובע (המערער שבפנינו) אינו בוחל בדרך של הכנת תלושי שכר, רטרואקטיבית, כדי "לייצר" לעצמו ראיות לתביעתו.."

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

 

עבור לתוכן העמוד