חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פגיעה בעין בקשירת מטען אינה תאונת דרכים

בית המשפט קיבל את עמדתה של חברת הביטוח ודחה את התביעה בהסתמכות על פסיקה של העליון

 

 

ת"א 4243-07 אבו האני סלאמה נ' ביטוח חקלאי אגודה שיתופית מרכזית בע"מ

 

בבית המשפט: השלום בבאר שבע

 

פסק הדין ניתן ביום: 10 מרץ 2010

 

על ידי כב' השופטת: מיכל וולפסון

 

עניינו של פסק הדין: האם ביטוח החובה של משאית מכסה מקרה של פגיעה בעינו של העובד בעת סגירת המעטפת של ארגז המטען של המשאית על ידי עיגון הגומיות  של הברזנט לווים בצדי המשאית כאשר אחד הווים עם הגומייה בצד הימני של המשאית ופגע בעינו הימנית של עובד?

 

רקע: חברת הביטוח חלקה על החבות לפי ביטוח החובה בטענה, כי התאונה אינה נופלת להגדרה של "שימוש ברכב מנועי" הואיל והיא קרתה בהקשר ל"טעינה של מטען" כשהרכב עומד. בא כח העובד טען לקיומו של הכיסוי הביטוחי לפי ההגדרה "שימוש ברכב מנועי" סעיף 1 בחוק הפלת"ד:"...וכן הינתקות או נפילה כאמור מרכב עומד או חונה, שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודתו ולמעט טעינתו של מטען או פריקתו, כשהרכב עומד; " 

 

בית המשפט קיבל את עמדתה של חברת הביטוח ודחה את התביעה בהסתמכות על פסיקה של בית המשפט העליון במספר תיקים ובראשם ברע"א 5099/08 נביל נ' הדר חברה לביטוח בע"מ שדן במקרה של נהג משאית שהיה בשלבים של קשירת מטען כאשר הוא נמצא על המשאית ובעת קשירה של המטען השתחרר חבל והתובע נפל ונפגע. בית המשפט עליון  קבע, כי קשירת המטען לא הייתה קשורה קשר ישיר עם הנסיעה בפועל  וגם לא לגדר  "תיקוני דרך". המקרה אינו נופל בגדר השימוש ברכב מנועי על פי תכלית החוק, ולכן המקרה נופל בגדר ההוראה הממעטת של "פריקה וטעינה".

 

אזכור וציטוט פסיקה:

רע"א 418/03 אוסם תעשיות מזון בע"מ נ' סמדג'ה

רע"א 5099/08נביל נ' הדר חברה לביטוח בע"מ

רע"א 9084/05אגד בע"מ נ' ינטל

רע"א 2781/98דגן נ' רונן

רע"א 6223/98 שיבלי נ' הדר, חברה לביטוח בע"מ

 

 

פסק הדין באתר הרשות השופטת.

 

עודכן ביום 17/3/2010 שעה 09.05

עבור לתוכן העמוד