חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חובת ההוכחה בתביעת פלת"ד בנפילה מאוטובוס

גם בהליך אזרחי, תהליך הזיהוי של האוטובוסים כפוף לאותו היגיון שיש ל"מסדר זיהוי" בהליך פלילי

 

 

ת"א 69361-04 אלגמיל לבנה נ' מטיילי ים המלח עמר אגרי גל ואח'

 

בית המשפט: השלום בתל אביב - יפו

 

ההחלטה ניתנה ביום: 16/5/2010

 

ע"י כבוד השופט: ירון  בשן

 

עניינו של פסק הדין: האם ניתוח הראיות להוכחת אירוע של תאונת דרכים לכאורה בנפילה מאוטובוס שקרתה בעת טיול יכול להיעשות במנותק מהכרונולוגיה של התביעה?

 

רקע: מדובר בגרסאות סותרות שניתנו בעדויות התובעת לגבי התרחשות התאונה. הנפגעת טענה, כי  נפלה מאוטובוס של חברת "מטיילי ים המלח" ונפצעה. בעדותה הראשונה היא אמרה, כי מיד ידעה שבמדובר בתאונת דרכים. בעדותה השניה אמרה שהבינה שזו תאונת דרכים "כשלא יכולתי לקום בבוקר מהמיטה" לאחר ימים אחדים. בהמשך, הסבירה את פנייתה למשטרה כחודשיים לאחר האירוע  בהבנה שמדובר בתאונת דרכים והיא חייבת לדווח עליה. 

 

בית המשפט דחה את התביעה לאור הגרסאות השונות, הסתירות בעדויות ובסיכומי הנפגעת והחוסר בזכרון פרטי הטיול בעדותה של חברתה הטובה שטענה, כי זכרה את פרטי האירוע אך לא זכרה היכן בארץ התקיים הטיול שבו נפגעה חברתה.

 

מתוך פסק הדין:

 

"אף שענין לנו בהליך אזרחי, תהליך הזיהוי של האוטובוסים כפוף לאותו היגיון שיש ל"מסדר זיהוי". ככל שאדם מזכיר מאפיינים פיזיים לפני מסדר הזיהוי, יש להם ערך רב. הזכרתם בדיעבד בעת הצבעה על החשוד באולם בית המשפט, בעודו יושב אל ספסל הנאשמים, היא בעלת ערך ראייתי קטן בהרבה. רק במאוחר מאוד הועלתה טענת התובעת שהיא זוכרת שעל האוטובוס שבו נפלה היתה כתובת "מטיילי ים המלח", שמדרגותיו היו גבוהות ממדרגות האוטובוס האחר, שהיה מותקן עליהן "פס מתכת" שהוא שהכשיל אותה ושהוא  היה ישן יותר מהאוטובוס האחר. "

עבור לתוכן העמוד