חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הוכחה שסיבת המוות היא תאונת דרכים

העדר חבלות חיצוניות על גופו של המנוח לאחר התאונה, מחזק האפשרות שהוא נפטר מאירוע רפואי

 

 

תא (חי') 954/06   עזבון המנוח אג'וד נזאל נ' הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ

 

בית המשפט: המחוזי בחיפה

 

פסק הדין ניתן ביום: 15/5/2011

 

על ידי כב' השופט: יצחק כהן

 

עניינו של פסק הדין:  האם יש לקבל את תביעת העיזבון נגד חברת הביטוח ולקבל את טענתם, כי מותו של המנוח נגרם בשל תאונת דרכים כהגדרתה בחוק הפלת"ד?

 

רקע: חברת הביטוח, הנתבעת טענה, כי מותו של המנוח נגרם מסיבה רפואית כלשהי, שטיבה לא התברר, ואשר אינה קשורה לנהיגת המנוח בעת פטירתו במכוניתו.

 

בית המשפט קיבל את טענתה של חברת הביטוח וקבע, כי יורשי המנוח לא הוכיחו, כי מותו נגרם בשל תאונת דרכים.

 

מתוך פסק הדין:

 

"למעשה, קיימות שתי אפשרויות רלבנטיות במקרה שלפני, היכולות להסביר את מות המנוח. האפשרות האחת היא, שהמנוח נפטר תוך כדי נהיגה, ובעקבות כך שנפטר והפסיק לשלוט במכונית, סטה לימין ולאחר מכן לשמאל. האפשרות השניה היא, שהמנוח נפטר כתוצאה מכך שמכוניתו נתקלה במעקה הבטיחות מימין או במעקה הבטיחות משמאל."

 

"העדר חבלות חיצוניות על גופו של המנוח, מייד בסמוך לאחר התאונה, מחזקת את האפשרות שהמנוח נפטר כתוצאה מאירוע רפואי כל שהוא תוך כדי הנסיעה במכונית. ואולם, אירוע רפואי, שקורה לאדם תוך כדי נסיעה במכוניתו, אינו בהכרח אירוע שאירע "עקב שימוש ברכב מנועי". החובה להוכיח את הקשר הסיבתי, במידה הדרושה להטיית מאזן ההסתברות, מוטלת בראש ובראשונה על התובעים, בבחינת המבקשים "להוציא מחברו"."

 

"ואולם, הקביעה שמותו של המנוח לא נגרם ככל הנראה מאוטם שריר הלב, אינה מוציאה מכלל אפשרות שהמנוח לא לקה בבעיה רפואית אחרת, שגרמה למותו תוך כדי נהיגתו במכונית.

 

במצב הדברים הקיים, ולאור הראיות שלפני, הנני סבור שהתובעים לא הרימו את הנטל להוכיח, כדי הטיית מאזן ההסתברות, שמותו של המנוח נגרם "עקב" שימוש בכלי רכב מנועי.

על כן, הנני מחליט לדחות את התביעה."

 

עבור לתוכן העמוד